25-05-2013
Sopoh en Limburgse beleggingspool opnieuw in het nieuws
De vorig jaar opgeheven Limburgse beleggingspool SVB en het Hoofddorpse basisschoolbestuur Sopoh zijn opnieuw in het nieuws. Vandaag besteedt de Volkskrant aandacht aan de verliezen die zijn geleden bij de afwikkeling van de onrechtmatige beleggingsconstructie en bij de conflicten in Hoofddorp.
Een groep van 25 Limburgse schoolbesturen, samenwerkingsverbanden, regionale expertisecentra en hun administratiekantoor hadden jarenlang samen tientallen miljoenen euro’s belegd via een private stichting die nergens onder toezicht stond. In 2009 maakte de Onderwijsinspectie duidelijk dat schoolbesturen daarmee over de schreef gingen, zoals het Onderwijsblad eerder al berichtte. Inmiddels was de beleggingsportefeuille, waarin ook risicovolle producten als perpetuele obligaties waren opgenomen, door de kredietcrisis flink in waarde gedaald. De beleggingen stonden eind 2010 op een virtueel verlies van zo’n tien miljoen euro. Schoolbesturen konden zelf bepalen of ze hun verlies namen of de beleggingen voorlopig wilden aanhouden. In februari van dit jaar maakte De Limburger een rondgang door het regionale onderwijsveld, en kwam tot een voorlopig bedrag van acht ton aan geboekte verliezen. Overigens geldt voor alle deelnemers dat ze jarenlang wel renteinkomsten beurden over hun inleg.
Nummer 26 was er op dat moment met veel pijn en moeite en juridisch getouwtrek al uitgestapt: de Hoofddorpse Stichting Openbaar Primair Onderwijs Haarlemmermeer (Sopoh). Op een inleg van 4,9 miljoen heeft ze in 2011 ruim vier ton moeten afboeken. Daarnaast raakte Sopoh verwikkeld in een tweede conflict, namelijk met de eigen algemeen directeur. Ook die perikelen kostten Sopoh tonnen. De Hoofddorpse stichting kreeg mede als gevolg van deze conflicten in 2011 een verlies van bijna twee miljoen euro voor z’n kiezen, zo bleek onlangs uit de verlate jaarrekening. De gemeenteraad van Haarlemmermeer vergaderde de afgelopen weken twee keer over Sopoh en uitte flinke kritiek op de hoog opgelopen kosten die met onderwijsgeld betaald moesten worden. De Volkskrant meldt nog dat het bestuur een half miljoen kwijt was aan twee interim-directeuren die ingehuurd werden via een detacheringsbedrijf waarbij een Sopoh-bestuurslid consultant was.
Zie hieronder een overzicht van de artikelen uit het Onderwijsblad over deze kwesties,
Rechtszaken en een miljoenenverlies : Onderwijsblad 11-5-2013
Beleggen zonder toezicht Onderwijsblad, 12-1-2013
Een omstreden beleggingspool | Onderwijsblad, 26-11-2011
Plus enkele aanvullende documenten:
Stichting Vermogensbeheer Schoolbesturen Limburg (SVB)
Plan van verdeling | maart 2012
Sopoh
Jaarrekening 2011 | maart 2013
Feitenrelaas B&W Haarlemmermeer | juli 2012